Zasady podróżowaniaTak jak nauki przedmałżeńskie przechodzą przyszli małżonkowie, tak szkolenie powinny przejść osoby wybierające się w podróż liniami lotniczymi. Podróż samolotem rozpoczyna się jeszcze na lotnisku, a nawet i wcześniej, w domu podczas pakowania, to od tego etapu wiele zależy, nawet to czy znajdziemy się na pokładzie samolotu i dolecimy do miejsca docelowego naszych wczasów.

Dla wielu osób podróż samolotem oznacza stres, tym bardziej przygotowanie się do podróży może być jeszcze trudniejsze, jest tyle spraw o których trzeba pamiętać, pakowanie, dokumenty, dojazd do lotniska, tymczasowy dom dla zwierzaka, czasem może głowa rozboleć.

Dlatego dla wszystkich zainteresowanych, aby ich uspokoić i dobrze na te okoliczność wyposażyć w wiedzę przedstawimy najważniejsze rady, punkty o których nie można zapomnieć korzystając z usług linii lotniczych.

Po pierwsze i najważniejsze, trzeba przygotować sobie dokumenty takie jak paszport i dowód osobisty oraz bilet lotniczy, pamiętać należy, że nie wkładamy ich na dno walizki, lecz do bagażu podręcznego, by zawsze były pod ręką. Kiedy już się spakowaliśmy jedziemy na lotnisko. I tu kolejna zasada, dojazdu nie zostawiamy na ostatnią chwile, tak by wpaść na lotnisko 5 minut przed odlotem, bo gwarantuje wam, nigdzie nie polecicie. Niestety podróże samolotami kierują się swoimi prawami, dlatego mimo iż wylot jest o godzinie 14:00, na lotnisku trzeba stawić się około 2 godziny wcześniej jeśli lecimy za granicę i godzinę wcześniej, kiedy lecimy z Gdańska do Krakowa. Dlaczego aż tak wcześnie? Powodem tego jest odprawa bagażowa, pamiętajmy, że w samolocie leci nawet i 200 osób, a bagaż musi zostać sprawdzony.

Sama podróż na lotnisko również wymaga organizacji, możemy pojechać własnym samochodem, ale wiąże się to z pozostawieniem go na płatnym parkingu strzeżonym. Warto również pamiętać, że samochodu nie można parkować na poziomie odlotów i przylotów. Można również skorzystać z pociągu, taksówki, czy specjalnych autobusów kursujących wyłącznie do portu lotniczego.

Kiedy dotarliśmy na lotnisko czeka nas wspomniana odprawa bagażowa, i tu dla wszystkich mamy wiele praktycznych wskazówek. Każde lotnisko dysponuje czymś takim jak lista przedmiotów zabronionych do przewozu. Widnieją w niej przedmiotu których absolutnie nie można wnieść na pokład samolotu, dlatego do torby podręcznej nie możemy wkładać ostrych narzędzi oraz płynów o pojemności większej niż 100 ml. Każdy bagaż musi zostać oznaczony przywieszkami z wyraźnym imieniem, nazwiskiem, adresem i telefonem właściciela, jest to najłatwiejszy sposób identyfikacji bagaż w przypadku jego zaginięcia. Bardzo ważną rzeczą jest to aby pamiętać by swojego bagażu nikomu obcemu nie dawać, a także nie brać żadnych paczek od osób nam nieznajomych. Wszelkie bezpańskie paczki należy zgłaszać obsłudze lotniska. Pod odprawie bagażowej i biletowej pozostaje kontrola bezpieczeństwa, należy wyciągnąć wszystkie metalowe przedmioty a także zegarki i telefony komórkowe.

« »